Kashima Shin Ryu

Szkoła Kashima Shin Ryu, zrodziła się podczas okresu burzliwych wojen w średniowiecznej Japonii i zachowała ciągłość i wierność przekazu od 500 lat.

Metodyka ćwiczeń z mieczem pomaga rozwinąć zaangażowanie, precyzję i skoncentrowanie w dynamicznym ruchu, opanowanie kontroli ciała i umysłu na bardzo wysokim poziomie. Nacisk kładziony jest głównie na doskonalenie wykonywania podstawowych technik, oraz właściwe oddychanie.

W szkole Kashima wykorzystuje się do wykonywania ćwiczeń drewniane miecze bokken lub bokuto w pierwszej podstawowej serii Kihon Dachi. Do pozostałych serii stosuje się zazwyczaj bambusowy miecz obszyty skórą fukuroshinai. Oprócz kata ćwiczone są dobycia miecza Batto Jutsu z użyciem prawdziwego miecza Katana.

Pod względem technicznym szermierka w szkole Kashima Shin Ryu składa się z czterdziestu kata ułożonych w 5 serii:

Pierwsza seria Kihon Dachi, składa się z pięciu form – Kata. Uczy podstawowych technik miecza, ćwiczonych w dystansie miecz-miecz. Do treningu używa się mieczy drewnianych Bokuto.

Druga seria Ura Dachi 10 Kata, które ćwiczone są w dystansie miecz-ciało. Obaj ćwiczący wykorzystują miecze Fukuroshinai – miecze bambusowe obszyte skórą(lub Shinai), które łagodzą kontakt z ciałem ćwiczących.

Trzecia seria Aishin Kumi Tachi 5 Kata, uczy strategii, polegającej na naśladowaniu ruchów przeciwnika oraz doprowadzeniu do zmylenia go.

Czwarta seria Jissen Kumi Tachi 10 Kata, uczy walki podczas pojedynku, w krótkim dystansie. Reakcje osoby broniącej (Shite) muszą być prowadzone nie tylko na poziomie fizycznego odpowiadania ruchem na ruch, ale wymagają odpowiedniego wyczuwania ataku i błyskawicznego przejmowania kontroli.

Piąta seria Kassen Dachi 10 kata, ćwiczy się techniki spotykane na polu bitwy, z wykorzystaniem m.in. zbroi. Techniki te zakładają szarżę i konieczność błyskawicznego pokonania kilku przeciwników na pierwszej linii wroga.

KATA:
I.KIHON Tachi
1. Kesa Giri
2. Ashi Barai Ukibune
3. Kiriwari
4. Warizuki
5. Kurai Tachi
II. URA Tachi
1. MenTachiZuke
2. KesaTachiZuke
3. Do TachiZuke
4. GedanKoteDome
5. KyodachiKote Giri
6. SokuiZuke
7. MikiriKenchuTai
8. NaoriTaichuKen
9. KesaGiri SodeSuri
10. EnbiKen
III. AISHIN Kumi Tachi
1. KumiTachiKiriDome
2. KumiTachiSeigan
3. KumiWakareWarizuki
4. KumiTachiKaeshiKote
5. KumiWakareTaoshiUchi
IV.JISSENTachigumi
1. TsukiKaeshi
2. Kiriwari
3. SokuiTachi
4. Hayanuke FudoKen
5. Sode SuriSeigan
6. GedanKoteUchi
7. Tsubame Gaeshi
8. GyakuKesa
9. Tsubazeri Taoshi
10. MakiTachiOikomi
V.KASSENTACHI
1. Sente Tsuki Age
2. Sente Seigan
3. Sente Tsuki Kaeshi
4. Sente Tsuki Daoshi
5. Sente EnbiDaoshi
6. Jodan Nuki Daoshi
7. GedanNukiDaoshi
8. Fudoken
9. KesaTsubushi
10. Muniken