Sensei / Klub

Powstanie.

Klub powstał we wrześniu 2001 roku. Pod koniec sierpnia 2001 roku przeprowadziliśmy razem z kolegą Zbyszkiem (dzięki któremu, w 1992 roku zetknąłem się po raz pierwszy z tą „Sztuką dla dżentelmenów”) pokaz dla przyszłych adeptów Aikido i innych zainteresowanych… I tak to się zaczęło.

Co roku ok.120 osób zdaje egzamin na stopnie uczniowskie począwszy od dzieci od 5 roku życia a kończąc na 50 – 60 latkach.

Klub jest pod opieką merytoryczną Philippe Orban sensei – Fudoshin Dojo

Założycielem klubu i głównym prowadzącym jest  sensei Wojciech Głogowski 4 .Dan Aikido Aikikai.

 

 

 

 

 

 

 

od roku 2007 uczeń sensei Philippe’a Orban 6 Dan Aikido Aikikai

Philippe Orban Sensei

a wcześniej przez ponad 15 lat sensei Jerzego Sapieli (zmarł 5 kwietnia 2021 roku)

Egzaminy na stopnie mistrzowskie :

Sho Dan (1.Dan ) – 2001 egzaminator Yoshiaki Yokota shihan

Ni Dan ( 2.Dan ) – 2004 PFA

San Dan ( 3.Dan ) – 2009 PFA

Yon Dan (4. Dan ) – 2014 Philippe Orban

cert_4_w

Od roku 1994 Wojciech Głogowski uczestniczył w stażach(seminariach) aikido prowadzonych przez takich mistrzów jak: Christian Tissier, Moriteru Ueshiba, Minoru Kanetsuka(nie żyje), Daniel Brunner, Shoji Seki, Kenzo Miyazawa(nie żyje), Yoji Fujimoto(nie żyje), Yoshiaki Yokota, Katsuaki Asai, Pascal Norbelly(nie żyje), Hiroshi Isoyama, Masatoshi Yasuno, Etsugi Hori, Seichiro Endo, Philippe Orban, Pascal Guillemin, Tatsunori Imamura, Jerzy Pomianowski, Roman Hoffman, Piotr Borowski i innych.
Od początku powstania ćwiczymy w sali Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Sportowego „Gwardia” (nie istnieje już) przy ul. Nowowiejskiej 43 gdzie odbywają się zajęcia dla młodzieży i dorosłych. W pierwszej grupie ćwiczących było 17 osób z Jeleniej Góry i okolic…obecnie liczba ta przekracza 100 osób.

Jak to było :   

Od października 2002 rozszerzyliśmy działalność o grupę dziecięcą 6-13 lat. Zajęcia tej grupy początkowo odbywały się dzięki uprzejmości Dyrekcji oraz p. Czesława Czernieca (Prezesa UKS-u) w Szkole Podstawowej nr 7 przy ulicy Okrzei 10, później zostały przeniesione na salę JSS „Gwardia” ze względu na duże zainteresowanie i lepsze warunki do ćwiczeń. W sezonie 2005/2006 kolejny postęp, rozwijamy się i powstaje grupa w Cieplicach ćwicząca już na własnej profesjonalnej macie.

  Kolejna grupa ćwiczących to dzieci i młodzież w SP11 w JG, która rozpoczęła treningi 27 października 2009; Od października 2011 dzięki przychylności Pana Dyrektora otwieramy grupę w zespole szkół w Janowicach Wielkich cdn…

Pod koniec kwietnia 2016 przestaje istnieć Stowarzyszenie Sportowe Gwardia gdzie trenowaliśmy przez kilkanaście lat. Zataczamy więc koło i wracamy do Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej 53.

W związku z pandemią, która rozpoczęła się w marcu 2020 trenujemy z przerwami do końca sezonu w SP nr 7 oraz SP nr 3.

Od października 2020 rozpoczynamy nowy rozdział w działaniach Seizan Dojo.

Dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu osób m.in. Prezydent Jerzy Łużniak, Konrad Sikora , Dyrektor SP nr 13 Pani Barbara Marszałek – Szurek i wielu wielu innych otwieramy własne Dojo znajdujące się przy SP nr 13 w Jeleniej Górze przy ul. Piotra Skargi 19. Dostajemy do remontu salę, którą dzięki zaangażowaniu wielu klubowiczów, rodziców i przyjaciół udaje nam się uruchomić już po niecałym miesiącu. Działamy więc dalej trenując z pasją i z pasji.

Z dniem 1 sierpnia 2021 nasz klub został przyjęty w szeregi Centrum Aikido Aikikai Polska.

Cdn…

Współpraca.

Utrzymujemy stały kontakt z klubami Aikido z całego kraju uczestnicząc w stażach przez nie organizowanych oraz w stażach organizowanych przez krajowe organizacje aikido, prowadzonych przez mistrzów z Japonii, Francji, Niemiec i innych krajów.

Współpracujemy również z Shihan Rafałem Majdą 5 dan,organizując już od wielu lat wspólne letnie obozy szkoleniowe.

Staże.

Od marca 2007 organizujemy w Jeleniej Górze cykliczne seminaria prowadzone przez sensei P.Orban 6 dan Aikikai, który gości nas również kilka razy do roku w swoim dojo w Lipsku.

Od 2010 roku zainteresowane osoby z klubu są także członkami Fudoshin Network utworzonego przez Philippe’a Orban 6 dan Aikido Aikikai Tokio.

 Skąd taka nazwa ?

Podczas wizyty w Jeleniej Górze/Zachełmiu w dniach 17-20 czerwca 2010 Imamura Tatsunori sensei nadał nazwę naszemu dojo – Seizan Dojo(dosłownie Dojo w świętych górach) opisując w ten sposób dobrą energię płynącą od miejsc w których ćwiczył.

 

 

 

 

 

Czego uczymy ?

Aikido – tradycyjne Budo, harmonia ciała i umysłu

Kenjutsu – tradycyjna japońska szermierka ( Kashima Shin Ruy ) oraz Aiki-Ken ( miecz w aikido)

Aiki-Jo - techniki walki kijem, które są praktykowane z Jo zgodnie z zasadami Aikido. Techniki Jo zostały wprowadzone do Aikido przez mistrza Morihei Ueshibę.

Wychowankowie Seizan Dojo i ich stopnie :

2010r czerwiec –

 • Konrad Sikora 1 dan

2011r czerwiec –

 • Radosław Duda 1 dan

2014r maj –

 • Dorota Pędziwiatr 1 Dan
 • Dariusz Tkaczyk 1 Dan
 • Marek Romaniuk 1 Dan
 • Tomasz Tułacz 1 Dan

2015r październik –

 • Maciej Kozłowski 1 Dan
 • Paweł Sikora 1 Dan

2018r styczeń –

 • Dariusz Tkaczyk 2 Dan
 • Marek Romaniuk 2 Dan
 • Maciej Kozłowski 2 Dan
 • Paweł Sikora 2 Dan

cdn.

Pełna lista stopni klubowych.